Site Skorlarının SEO İçin Önemi Var mı?

Ana Sayfa Blog İpuçları Site Skorlarının SEO İçin Önemi Var mı?

Web sitesi hızının SEO ve kullanıcı deneyimi açısından çok önemli olduğu tartışmasız bir gerçek. Ancak Google PageSpeed Insights veya Gtmetrix gibi araçların skorları gerçekten önemli mi? Yazımızda buna detaylıca değineceğiz.

Sayfa Hızı Nedir?

Sayfa hızı tam olarak aldığımız skorlar mıdır, yoksa sitemizin komple -resimler, komutlar, css, js dahil- açılış süresi midir?

“Sayfa hızı, tek bir sayfanın yüklenme hızıdır. Farklı sayfalar, resimler ve komutlardan dolayı farklı hızlara sahiptir.”

Ancak, hız görecelidir. Web sitesinin performansı, sunucu performansı, internet servis sağlayıcısının kalitesi, cihazın işlem gücü, tarayıcının performansı gibi farklı etkenlere bağlıdır. Biz ise sadece web sitesine ve sunucuya müdahale edebiliyoruz.

Sayfa Hızı SEO’Yu Etkiler mi? 100/100 Analiz Puanı Gerçekten Gerekli mi?

Buradaki basit cevap sayfa hızının SEO’yu etkilediğidir. Sayfa hızı, Google’ın Algoritma Hız Güncellemesinden bu yana daha iyi bilinen bir doğrudan sıralama faktörüdür.

Sayfa hızı hemen çıkma oranını ve bekleme süresini azaltarak SEO’ya doğrudan etki eder.

Google için öncelikli olan kullanıcılardır. Kullanıcıların ise bekleme süresi ortalama 3 saniyedir. Eğer siteniz 3 saniyenin üstünde yükleniyorsa skorlarınızın 100/100 olmasının hiçbir önemi yoktur. Google’ın ise kötü kullanıcı deneyimi sağlayan siteleri sıralamada aşağıya atacağı aşikardır.

Kısaca SEO’yu analiz puanı değil, sayfa hızı etkiler.

Google Kendisiyle Çelişiyor

Nasıl mı?

Örneğin “Oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın” uyarısı hepimizin başına dert olmuştur. Ancak Google, Analytics kodların <head> bölümüne yerleştirilmesini söyler. Aksi taktirde düzgün çalışmaz ve başlangıçta geçerli bir yükleme olarak kabul edilmez.

Ancak bu kodu <head> bölümüne yerleştirdiğinizde yukarıdaki hatayla birlikte skorlarınızda büyük bir düşme görürsünüz. Google’ın söylediğini yaparak…

Ayrıca analytics.js dosyasını kendi sunucunuzda barındırmadığınız için önbelleğe alamazsınız. Bu da sizin karşınıza puan kırıcı bir unsur olarak çıkacaktır.

Ayrıca bu skorlar gerçekten önemli olsaydı Google’ın YouTube gibi popüler sitelerini örnek almamız gerekirdi. Fakat YouTube skorları oldukça kötü.

Youtube Pagespeed Skoru

Fakat bu YouTube’un yavaş olduğunu göstermez.

Sitenizin basit olarak hızlı mı yoksa yavaş mı olduğunu aşağıdaki siteden ölçebilirsiniz.
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-gb/feature/testmysite/

Ayrıca GTmetrix üzerinden sunucunuza en yakın bölgeyi seçerek sitenizin açılış hızını ölçebilirsiniz.

Kendi Testlerinizi Yapın

Skorların önemli olup olmadığını kendi yapacağınız basit testlerle de öğrenebilirsiniz. Örneğin Google’da üst sıralarda bulunan otoriter sitelerin PageSpeed skorlarını ölçüp, skorların düşük olduğunu fakat sayfa açılış ve geçiş hızlarının oldukça hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Size tavsiyemiz, skorlara değil, sitenizin açılış hızına ve içeriklerinizin kalitesine odaklanın.

Biz yine de popüler sitelerin skorlarını buraya bırakalım.

Yorum Yapın